آرکوئیتکتم، موسسه برگزاری مسابقات بین المللی معماری، این بار دومین رقابت معماری شهری خود را با عنوان «نیویورک 2007» از آوریل تا اکتبر 2007برگزارمی‌کند.
نیویورک پرجمعیت‌ترین شهر ایالات متحده آمریکا و قلب اقتصادی آمریکا است. این شهر یکی از مهم‌ترین مراکز مالی و سیاسی و فرهنگی جهان است و از کلان شهرهای جهانی به شمار می‌رود. مرکز سازمان ملل متحد در شهر نیویورک واقع شده‌ و هم اکنون جمعیت شهر در حدود ۸ میلیون نفر است. جمعیت کلان‌شهر نیویورک (شهر و حومه) حدود ۲۲ میلیون نفر می‌باشد. مجسمه آزادی (Statue of Liberty) مجسمه‌ای است که در جزیره مانهتن نزدیک نیویورک به منظور خوش‌آمدگویی به تازه‌واردان به آمریکا در 28اکتبر 1886 ساخته شده‌است. این مجسمه معروف با ارتفاع ۲۳ متر و وزن ۲۵۵ تن ، ۱۶۰ پله دارد.این مجسمه در اصل هدیه‌ای بود از طرف فرانسه به ایالات متحده به منظور صدمین سالگرد استقلال آمریکا.
هدف این رقابت طراحی یک مونومان جدید، متناسب با کاراکتر شهری و جهانی شهر نیویورک است. به این منظور این برج 100 متری شامل یک موزه برای نمایش عکس ها،خاطرات و رخدادهای گذشته نسل جدید مهاجران به آمریکا از دهه 1960 میلادی خوا هد بود. سایت این برج - موزه در انتهای جزیره مانهتن و کنار Battery Park قرار گرفته است و علاوه بر مونومان به عنوان یک فضای اختصاصی برای برگزاری جشن ها و گرد همایی های این جامعه شهری چند فرهنگی و روابط میان نژادی در قرن 21 ام خواهد بود. موزه با زیر بنای حدود 1000 متر مربع باید دارای فضاهایی از جمله تالار ورودی، محل برگزاری نمایشگاه موقت، نمایشگاه دائمی، بخش اداری، انبار، بخش های امنیتی و کافه تریا باشد.
پروژه ها باید از طریق اینترنت و به صورت یک عکس دیجیتالی با ظرفیت 1 مگا بایت ارسال شوند. تمام معماران از سراسر دنیا می توانند در این رقابت شرکت کنند. هزینه ثبت نام 100 دلار آمریکا و ثبت نام با تاخیر 150دلار است. مهلت ارسال پروژه ها 31 جولای 2007 (9 مرداد 1386) و اعلام نتایج اول سپتامبر 2007 است.در ماه اکتبر نمایشگاهی از تمام پروژه های ارسالی(چاپ فایل های فرستاده شده) در مانهتن نیویورک برگزار خواهد شد.
اطلاعات بیشتر در آدرس اینترنتی www.arquitectum.com